Je závislost jediným řešením?

3. srpna 2014 v 13:49 | Ornella van Cor |  Everything
Vždy mě fascinoval Stephen King. Jeho osobitý styl psaní, jeho život. Ještě na základce jsem si vyprosila k Vánocům jeho knihu "O psaní" a dodnes je toto ne příliš známé dílo hnacím motorem pro mou tvorbu. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Není to totiž typický román, na který jsme od Kinga zvyklí. Je o jeho životě, tvorbě, vzestupech i pádech. Pokud se tu nachází nějaký začínající autor, určitě doporučuji přečíst, je to tolik inspirativní!

King bez okolků mluví o své těžké závislosti na drogách a alkoholu. Než si přiznal, že nad ním mají tito démoni moc, omlouval své pití známou Hemingwayovou obranou: "Jako spisovatel jsem pochopitelně nesmírně citlivý člověk, ale jsem taky chlap a pravý chlap se svým citům nikdy nepoddává. To dělají jen bábovky. Proto piju. Jak jinak bych se dokázal srovnat se všemi těmi existenciálními hrůzami a pokračoval v práci? Krom toho to přece mám pod kontrolou, ne? Jako každý pravý chlap." A já si říkám - proč mají výborní spisovatelé v životopisech kolonky alkoholik nebo drogově závislý? To se jinak tvořit nedá?


Abych to prubnula, vyštrachala jsem ve špajzu bourbon a opatrně nasávám. Jestli zjistím, že mi jde psaní v podnapilém stavu lépe, asi zahodím svou budoucnost a půjdu markovat do Tesca. Skončit totiž jako King (i když už je vyléčený) nebo Hemingway, to za to přeci nestojí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klein. Klein. | Web | 23. září 2014 v 12:35 | Reagovat

Já si nemyslím že tady jde jenom o to pití. Když už teď si na něčém závislá tak si to vem a jdi psát. Já jako dlouholetá kuřačka se nejvíc uvolním a dokážu se vžít do děje, když sedím na balkoně či zahradě a u toho kouřím. :) Každý má aspoň nějakou závislost tak ty určitě taky. Může to být cokoliv. Zkus to s tím. :)

2 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 6. října 2014 v 17:53 | Reagovat

Spíš to pití je efekt toho úspěšného psaní. Pravdou je, že jsem 'O psaní' nečetl, ale King jinak znám a mám ho v oblíbených. Jestli pil už předtím než začal psát pak za to asi mohl stres z práce profesora. Pokud začal pít až po vydání pár svých knih tak za to mohl tlak z toho 'Co bude dál? Co napíšu jako dalšího?' Takže tak nějak bych o viděl.
Ale nejde jen o autory. Herci, zpěváci. Všichni dřív nebo později experimentují - někdo jen experimentuje, někdo tomu propadne a začne se léčit a někdo si tím zkazí celý život.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama